Przejdź do treści głównej

Migawki ze świata Blog podróżniczy

Punkty widokowe w Hallstatt

Miasteczko Hallstatt na pewno kojarzycie. Znajduje się praktycznie na każdej liście miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić w Austrii. Hallstatt, oprócz pocztówkowego kadru, który zapewne już widzieliście, ma też klika innych perełek. Niniejszy artykuł stanowi krótki przewodnik po punktach, gdzie można zrobić naprawdę interesujące zdjęcia w tym urokliwym miasteczku.

Gdzie zrobić dobre zdjęcia w Hallstatt?

Poniżej lista 6 punktów, gdzie udało nam się zrobić ciekawsze ujęcia w tym austriackim zakątku. Oczywiście istnieje wiele innych lokalizacji oferujących fascynujące widoki, ale poniżej przedstawiamy te, które najbardziej przypadły nam do gustu😄.

1. Klasyczny punkt widokowy

Rozpoczynamy od klasyka – najbardziej znany i najczęściej fotografowany kadr w Hallstatt. Trudno się dziwić, bo to w zasadzie symbol tego miasta. Widok obejmuje kościół ewangelicki ze strzelistą wieżą, kolorowe domki, góry w tle oraz taflę jeziora.

Zachód słońca w Hallstatt

Traficie tam bez problemu. Po wejściu do głównej części miasta, idźcie cały czas prosto w kierunku wieży kościoła i miejsca, gdzie dopływa prom. Potem jeszcze jakieś 300m i bez problemu poznacie, że jesteście w dobrej lokacji. Nie ma tam żadnych oznaczeń, po prostu wąska uliczka, piękny widok i najczęściej, tłum turystów oraz fotografów😅.

Jeśli planujcie fotografować o wschodzie/zachodzie słońca, to musicie być wcześnie, a nawet wcześniej niż wcześnie. Miejsc na rozstawienie się ze statywem jest teoretycznie sporo, ale w praktyce jest tylko kilka odcinków, na których jest najlepszy kadr i nic nie przysłania widoku. Przed wschodem, podczas niebieskiej godziny cały czas świecą się światła miasta, co świetnie wyjdzie na zdjęciach.

Hallstatt podczas niebieskiej godziny

Po wschodzie słońca zostańcie jeszcze chwilę i poczekajcie, aż promienie oświetlą budynki. Wtedy wygląda to bajecznie.

Oświetlone budynki Hallstatt po wschodzie słońca

Nocna fotografia jest możliwa, chociaż dość trudna. Obowiązkowym wyposażeniem będzie osłona na obiektyw, która pomoże pozbyć się niechcianych flar ze znajdujących się tam latarni ulicznych. Idealnie będzie wykonać zdjęcie techniką HDR. Bez tego ciężko doświetlić niebo na tyle, żeby było widać gwiazdy, jednocześnie nie prześwietlając świateł miasteczka.

Próba astrofotografii w Hallstatt

2. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Na wzgórzu znajduje się Kościół Wniebowzięcia NMP. Sam w sobie jest bardzo ciekawy i ma piękny cmentarz. Przed budynkiem znajduje się mały taras, z którego możecie zobaczyć miasteczko z innej perspektywy.

Cmentarz przy Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Zjeżdżalnia z dachu

Wchodząc po schodach od strony rynku, znajduje się ciekawe miejsce, z którego można wykonać ujęcie „zjeżdżalni z dachu”, która prowadzi wizualnie w kierunku kościoła. Potrzebować będziecie obiektyw szerokokątny albo możecie zrobić panoramę wertykalną, żeby objąć całość.

3. Trasa piesza do Skywalk

Wysoko nad miastem został zbudowany taras widokowy – Skywalk. Widoki są tam przednie i zdecydowanie warto go zobaczyć. Możecie dostać się tam na 2 sposoby – albo kolejką (zobacz ceny biletów), albo piechotą.

Idąc piechotą, na szlaku zobaczycie parę ładnych punktów widokowych. Trasa zaczyna się od ulicy Müllerstiege, schodami w górę. Po wyjściu kawałek wyżej, warto odwrócić się i zobaczyć panoramę miasta.

Schody prowadzące do centrum Hallstatt

Jeszcze wyżej znajduje się mały wodospad i kilka otwarć, z których można zobaczyć jezioro i Hallstatt z nieco innej perspektywy.

Jedno z kliku miejsc, gdzie las się otwiera i można zobaczyć miasto z góry.

Szlak jest dość stromy, ale krótki – około 2km w jedną stronę. Może trochę więcej, jeśli zrobicie parę odbić do pobliskich punktów widokowych. Naszym zdaniem, zdecydowanie warto 👍.

4. Skywalk

Skywalk to taki trójkątny taras widokowy, z którego rozciąga się kapitalny widok na okolicę. W ciągu dnia będzie tam dużo ludzi, ale jeśli wybierzecie się tam poza godzinami otwarcia kolejki, będziecie mieli cały taras praktycznie dla siebie:)

Cały Skywalk dla nas:)
Kinga stojąca na Skywalk'u w Hallstatt
Zachód słońca przy Skywalk'u

Oprócz samego tarasu widokowego zaczyna się też tam trasa do najstarszej na świecie kopalni soli. My, niestety, nie mieliśmy czasu jej odwiedzić, ale podobno warto:)

5. Przystań

W miasteczku znajduje się też przystań przy ulicy Am Hof. Są tam 3 interesujące kadry. Pierwszy z nich to ciekawie wyglądające, drewniane hangary dla łodzi.

Hangary dla łodzi przy jeziorze Hallstätter See

Jeśli macie teleobiektyw, to z przystani zrobić zdjęcie zabytkowego zamku Schloss Grub znajdującego się po drugiej stronie Hallstätter See.

Schloss Grub w jesiennej odsłonie

Warto obejrzeć się też w kierunku miasteczka. Można stąd zrobić ciekawe zdjęcie budynków z górą na drugim planie.

Zbliżenie na budynki Hallstatt

6. Rynek

Ostatnim punktem na tej liście będzie rynek w Hallstatt. Choć nie imponuje swoją wielkością, to z pewnością przyciąga uwagę swoim niezwykłym kolorystycznym bogactwem i urokiem. Wygląda super, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Rynek w Hallstatt
Rynek w Hallstatt

Kiedy odwiedzić Hallstatt?

Naszym zdaniem, Hallstatt można spokojnie odwiedzić w dowolnej porze roku. Podczas jesieni miasto prezentuje się w złocistych barwach. W zimie, ośnieżone szczyty i budynki wyglądają jak wyjęte z bajki.

Jesienne detale Hallstatt

Na pewno najlepiej być tu wcześnie rano albo późno po południu, żeby uniknąć godzin szczytu turystycznego. Tłumów turystów będą nie tylko w samym miasteczku, ale też na drogach dojazdowych do parkingów.

Gdzie parkować w Hallstatt?

W mieście znajduje się dwa główne parkingi:

  1. Parking P2 – położony bliżej tej turystycznej części miasta. Z P2 do miejsca z klasycznym widokiem jest 1,2km, jakieś 15 minut piechotą. Najlepiej właśnie tam zaparkować, jeśli jest wolne miejsce.
  2. Parking P1 – nieco za P2. Do klasycznego widoku jest 1,5km, czyli jakieś 20 minut piechotą.

Parkingi są spore, ale wypełniają się dość szybko. Przy wjeździe do miasta zobaczycie tablice informujące, na którym parkingu są jeszcze miejsca. Do tej turystycznej części miasta samochodem nie można wjechać – jest odgrodzona barierami.

Parkingi są automatyczne, płacimy w budce. Można płacić kartą. Tutaj możecie zobaczyć aktualne ceny parkingów w Hallstatt.

Podsumowanie i mapa z pinezkami

Hallstatt to piękne miasteczko w Austrii. Mimo, że jest bardzo turystyczne, to zdecydowanie warto go odwiedzić:) Jest urokliwe i bardzo ładne. Fotografowie będą mieli tam używanie!

Poniżej znajdziecie mapkę z pinezkami ze wspomnianymi w tym poście punktami, z których zostały zrobione nasze zdjęcia.

Widżety

Powrót do góry strony