Przejdź do treści głównej

Migawki ze świata Blog podróżniczy

Szlak do Lac des Vaches

Czołem! Dzisiaj krótki wpis o szlaku, gdzie trasa wiedzie środkiem tafli jeziora! W poście znajdziecie sporo zdjęć z tego urokliwego rejonu Francji oraz krótki opis szlaku. Na końcu mapka z pinezkami!

Start w Pralognan-la-Vanoise

W Annecy wsiadamy do samochodu z Gabi i Mateuszem i jedziemy samochodem do Pralognan-la-Vanoise, gdzie zaczyna się nasza przygoda. Parkujemy auto na jednej z uliczek miasteczka, zabieramy plecaki i ruszamy!

Droga biegnąca obok wyciągu Génépi.

Szlak na początku wiedzie szutrową drogą, tuż obok wyciągu Génépi, po czym przychodzi w leśną ścieżkę, którą idziemy w kierunku pięknie położonego schroniska Refuge Les Barmettes.

Widok na schronisko Les Barmettes od przodu.
Widok na schronisko Les Barmettes od tyłu. Z przodu urokliwy potok.
Chatka z widokiem na góry. W tle widać wodospad.

Lac des Vaches

Po trochę ponad 2 kilometrach docieramy do najciekawszego miejsca na całej trasie – Lac des Vaches. Jezioro polodowcowe jest położone na wysokości 2318m n.p.m i otaczają go wysokie szczyty. Najbardziej interesującym elementem jest ułożona z kamieni ścieżka, idąca środkiem jeziora. W dodatku, jest to część oficjalnego szlaku!

My na szlaku idącym przez Lac des Vaches

Zanim przejdziemy jezioro, polecamy podejść na wzgórze po lewej stronie. Rozciąga się stamtąd dość ciekawa panorama na okolicę.

Widok na jezioro des Vaches z góry

Z Lac des Vaches można albo wrócić tą samą trasą, albo zrobić trochę większą pętlę. My zdecydowaliśmy się na ten drugi wariant.

Col de la Vanoise

Za jeziorem rozciągają się coraz piękniejsze widoki. Idziemy szlakiem i docieramy do schroniska Col de la Vanoise. Schronisko znajduje się w pięknej okolicy, co widać na poniższych zdjęciach.

Panorama gór widoczna za jeziorem des Vaches.
Pan świstak:)
Widok na pasmo górskie w parku narodowym Vanoise
Schronisko Col de la Vanoise

Marzymy sobie, jak to fajnie byłoby zostać tutaj na noc😄. Obejrzeć zachód i wschód słońca, a przy odrobinie szczęścia, zobaczyć rozgwieżdżone nocne niebo. Niestety, trzeba wracać do samochodu, ale może kiedyś… 🙂

Kozice przy Lac des Assiettes

Niedaleko za schroniskiem znajduje się wyschnięty staw Lac des Assiettes, obok którego mamy okazję zobaczyć stado kozic górskich.

Stado kozic widziane z daleka, przy wyschniętym stawie Lac des Assiettes
Stado kozic przy wyschniętym stawie Lac des Assiettes
Zbliżenie na dwie kozice

Powrót do miejsca początkowego

Po obejrzeniu kozic czeka nas jeszcze ponad 5km o powrotu do miejsca, z którego zaczynaliśmy. Trasa nie jest relatywnie prosta i bardzo malownicza. Co chwila zatrzymujemy się na zrobienie zdjęcia i na podziwianie widoków.

Nasza ekipa na trasie powrotnej
Kinga robi zdjęcia
Krystian podziwiający góry

Podsumowując – jeśli szukacie ciekawego szlaku z ładnymi widokami w parku narodowym Vanoise, to trasa do Lac des Vaches jest na pewno warta rozważenia! Na koniec jeszcze 3 zdjęcia z zachodu słońca.

Zachód słońca w Vanoise

Poniżej mapka z pinezkami miejsc, które odwiedziliśmy we Francji:

Powiązane wpisy

Widżety

Powrót do góry strony